Czy samemu jest się w stanie pozyskać fundusze unijne?

Wiele firm chciałoby zdobyć dofinansowanie w postaci na przykład funduszy unijnych. Niestety, jak okazuje się w praktyce, pozyskiwanie funduszy unijnych do prostych zadań nie należy (więcej: http://www.strategor.pl/). Trzeba się wykazać nie tylko dużą wiedzą, ale także i sporą determinacją. Konkurencja jest bardzo duża, ilość chętnych do skorzystania z dofinansowania znacznie przekracza pulę środków, które przeznaczone są do rozdysponowania w ramach danych konkursów. Fundusze przyznawane są więc nie tylko najciekawszym projektom, ale przede wszystkim tym, którzy potrafią je jak najlepiej zaprezentować.

Co trzeba zrobić by otrzymać dotację?

Wiele firm chciałoby zdobyć dofinansowanie w postaci na przykład funduszy unijnych

Autor zdjęcia: wocintechchat.com

Na tak postawione pytanie można by odpowiedzieć przewrotnie, że trzeba przekonać komisję do tego, aby to właśnie na nasz projekt przyznane zostały fundusze. Łatwo powiedzieć, trudniej to jednak zrobić. Nie dość bowiem, że należy spełnić wszystkie wymogi formalne, to dodatkowo zadbać należy także i o to, by problemowe nie okazało się rozliczanie dotacji.

Nie mając doświadczenia w przygotowywania tego rodzaju dokumentacji nie warto więc ryzykować, zwłaszcza, gdy bardzo zależy nam na pozyskaniu dofinansowania. Nabory organizowane są okresowo, zdarzyć może się więc i tak, że gdy zaprzepaścimy swoją szansę, na kolejną będziemy musieli czekać nawet kilka, bądź też kilkanaście miesięcy. Nie każdy jest w stanie sobie a to pozwolić, zwłaszcza, gdy inwestycję trzeba przeprowadzić jak najszybciej. To realny problem, z którym każdy przedsiębiorca musi się w jakiś sposób uporać.