Fundusze unijne – nie wystarczy tylko ich zdobyć, trzeba je też rozliczyć

Każdy, kto starał się o pozyskanie funduszy unijnych, doskonale wie, że aby móc je otrzymać trzeba nie tylko wykazać się ciekawym i mieszczącym się w granicach określonego konkursu projektem, ale także zadbać o odpowiednie przygotowanie wniosku i innych, wymaganych do tego dokumentów. Pozyskiwanie funduszy unijnych to proces długotrwały i bardzo rozbudowany pod względem formalnym. Pamiętać musimy jednak o tym, że nawet, jeśli fundusze te zostaną nam przyznane, pamiętać musimy także o tym, że czeka nas rozliczanie projektów unijnych, co wielu beneficjentom dotacji przysparza nie lada problemów (kilka interesujących informacji także tutaj). Chcąc ich uniknąć, warto rozważyć nawiązanie współpracy z firmą doradczą, która pomaga sprawniej się z tym uporać.

Współpraca z firmą doradczą

Każdy, kto starał się o pozyskanie funduszy unijnych, doskonale wie, że aby móc je otrzymać trzeba nie tylko wykazać się ciekawym i mieszczącym się w granicach określonego konkursu projektem, ale także zadbać o odpowiednie przygotowanie wniosku i innych, wymaganych do tego dokumentów

Autor zdjęcia: Janitors

W odniesieniu do projektów unijnych, firmy doradcze i konsultingowe, pomagają potencjalnym i rzeczywistym beneficjentom w wielu kwestiach. Mogą być to zagadnienia związane między innymi z:

  • poszukiwaniem odpowiedniego źródła finansowania, dopasowanego nie tylko do specyfiki, ale i zakresu projektu,
  • sprecyzowaniem pomysłów i koncepcji wnioskodawcy, ubiegającego się o pozyskanie funduszy unijnych,
  • dopasowaniem koncepcji i planów do wymogów określonych w programach pomocowych,
  • pomocą przy opracowaniu wniosku o przyznanie funduszy,
  • opracowaniem budżetu,
  • zarządzaniem projektem.

Warto przy tym wspomnieć, że firmy doradcze wykazują się dużą elastycznością w dopasowywaniu swojej oferty do potrzeb zgłaszających się do nich klientów. Taka współpraca skrojona na miarę, to gwarancja nie tylko zaproponowania skutecznych, ale również i unikatowych rozwiązań. Takie podejście nie tylko znacznie podnosi szanse na pozyskanie środków, ale również zapewnia spokój i poczucie większego komfortu przy ich rozliczaniu.